יום בריאות

תלמידים ביום העשרה רפואית
יום בריאות

העשרות חוויתיות בנושא הרפואה לתלמידי התיכון/חטיבה

מטרת הפעילות

חשיפת התלמידים לעולם הרפואה מסייעת להבין את מערכות הגוף מנקודת מבט מעשית יותר.

כל נושא שמועבר משלב גם התנסות מעשית על האיבר שעליו דובר בשיעור.

 אנחנו לא רוצים לחזור על החומר שכבר נלמד ע"י המורה, אלא לאחד את פרטי המידע מהשיעורים השונים שעברו מתחילת השנה ולהבין את המושגים הרפואיים שהתלמידים שמעו עליהם.

יותר מ 15 שנה  שבהם העברנו מאות סדנאות ביומדיק ועשרות ימי בריאות לבתי ספר ומרכזים שונים גרמו לנו לרצות לשפר ולחדש את הפעילות כדי שהתלמידים יוכלו להפיק מסדנאות הביומדיק את המירב.

בשיעור בן כשלוש שעות אנחנו מצליחים לחבר את תחום הביולוגיה לעולם הרפואה בעזרת הרצאה מעניינת וניתוח האיבר שעליו דובר. בשלב ההתנסות מקבלים התלמידים משימות שונות והסברים מהמדריכים על המבנה והתפקוד של איברים שונים בגוף האדם.

איכות האיברים
אחרי שנים של חיפושים מצאנו מקום שבו אנו רוכשים את האברים לפי דרישותינו, למעשה אנחנו מסוגלים להביא כל איבר (של חזיר כמובן) בשלמותו לפי בקשת המזמין, האיברים ללא ריח לוואי, הם לא מדממים והכי חשוב הם מאד דומים לאברי בני האדם.
כדי שנפיק את מירב התועלת מהפעילות אנו ממליצים לשבץ מדריך לכל 25 תלמידים. כשמדובר בקבוצות גדולות אנו ממליצים לשלב הרצאה אחת לכל התלמידים(עד 150 תלמידים) ובשלב הניתוח לחלק את המשתתפים לקבוצות ואנו נצרף מדריך נוסף לכל קבוצה כזאת.

נושאים אשר ניתן לשלב ביום בריאות

תלמידים בהתנסות מעשית
תלמידים ביום בריאות

מערכת הלב וכלי הדם (מע' ההובלה)

בסדנא נחשפים התלמידים לאנטומיה והפיזיולוגיה של מע' הלב וכלי הדם, מחלות הלב, אוושות, קולות הלב, מערכת ההולכה החשמלי (א.ק.ג), מהו צנתור, אקו לב ועוד.

פעילות מעשית- ניתוח לב יונק: הכרת דפנות הלב, מסתמים, עורקים כליליים, כניסה ויציאה של כלי הדם הגדולים וכדו'.

מערכת הנשימה

סקירה על מבנה מערכת הנשימה עד לרמה של חילוף הגאזים באלויולות, מכניזם הנשימה, מחלות נשימה כגון: אסטמה, COPD, נזקי עישון ועוד'.

פעילות מעשית- הכנת דגם ריאות(מכניזם נשימה) וניתוח ריאות של יונק: הכרת הברונכוסים, מערכת ההגנה בתוך הריאות, ניפוח הריאות וכדו'.

מערכת העצבים והמוח

בפעילות זו אנו לומדים על מערכת העצבים המרכזית וההקפית, מבנה ותפקות המוחות, חוט השדרה, רפלקסים, מנגנוני הגנה ועוד. 

פעילות מעשית- ניתוח מוח של יונק, גזע המוח, המוח הגדול, המוח הקטן והמוח המאורך

העין ותעתועי ראיה

בסדנא נחשפים התלמידים לעולם המדהים של הראיה והאופטיקה. אנטומיה ופיזיולוגיה והוכחת הטענה שלא העיניים רואות אלא המוח, כיצד אנו רואים, מדוע צריכים להרכיב משקפיים, מחלות הפוגעות בראיה, ניתוח לייזר ופרק שלם על תעתועי ראיה.

המטולוגיה ומערכת החיסון

מבנה מערכת החיסון, מנגנוני ההגנה של הגוף מפני אורגניזמים זרים, כיצד מערכת החיסון מתמודדת עם וירוס או חיידק, השתלות ומחלות אוטואימוניות. ניתן להרחיב על מחלת האיידס.

טיפול נמרץ

הכרת המכשירים הרפואיים האופייניים בניידות טיפול נמרץ, מוניטור, דפיברילטור(שור חשמלי), מודד חמצן בדם(מד סטורציה), קוצב לב חיצוני, הנשמה מתקדמת ועוד.

שינה וחלומות

הפיזיולוגיה של השינה, מתי חולמים ולמה, שעון ביולוגי ועוד.

גנטיקה

מבנה התא, הכפלת דנ"א, הנדסה גנטית, חידושים בגנטיקה, מהו השיבוט ועוד.

תזונה נכונה

אבות המזון, ויטמינים, מינרלים, מהם הגורמים להשמנה, כיצד ניתן לשמור על המשקל בביטחון, מהי תזונה נכונה, הפרעות אכילה ועוד.

Stethoscope icon
Stethoscope icon
Stethoscope icon
Stethoscope icon
Stethoscope icon
Stethoscope icon
Stethoscope icon
Stethoscope icon
Stethoscope icon
השארת פרטים למידע נוסף